A Single Man (Egy egydülálló férfi)
Sziasztok!
Ma egy igazi karakterdráma van terítéken. Egy elég kényes témát boncolgat, aminek abszolút van relevanciája mai világunkban. Aktualitását pedig azzal koronázza meg, hogy a napokban engedélyezték Írországban a melegek házasságát. Ráadásul népszavazást írtak ki és ennek fényében hozták meg a szükséges lépéseket. Szép munka!
Az 1960-as évek Amerikájában járunk, itt tanít az angol származású George Falconer (Colin Firth). 16 évig élt boldog párkapcsolatban homoszexuális barátjával, de baleset érte és meghalt. Végignézhetjük, hogyan éli meg George a történteket és kik sietnek segítségére a gyászban.
Tom Ford rendezte és David Scearce segítségével írták a forgatókönyvet, Christopher Isherwood novellája alapján. A két filmesnek ez volt az első önálló filmjük. Tapasztalatlanságuk ellenére egy remek filmet hoztak össze. A rendező második egészestés mozifilmje 2017-ben fog megjelenni az előzetes tervek alapján. Nem tudni róla szinte semmit, de ha tudja hozni az elődje szintjét, én biztos beülök rá. Colin Firth kapta a főszerepet, ami nagyon helyes. Egy tapasztalt jó színész, most is tökéletesen oldja meg a feladatát. Mikor visszaemlékezik a párjával eltöltött időkre, akkor se esik ki a szerepéből, teljesen hitelesen csinálják végig ezeket a jeleneteket Matthew Goode kollégájával együtt. Ahogy annak lennie kell, egy ilyen remek alakítás után jöttek is az elismerések. Az Oscaron és a Golden Globe díjátadón ugyan „csak” jelölésig jutott, de a BAFTA-díjat besöpörte a legjobb férfi főszereplő kategóriában. Firth mellet Julianne Moore van a legtöbbet a képernyőn, és ennek nagyon örülök, hisz imádom a színésznőt. Most is közel tökéletes a színészi játéka. Egy érzelem dús, drámai szerepet hoz, nagyon finoman odafigyelve, hogy mindig épp csak annyit engedjen ki, amennyit kell. Volt egy jelenet, ahol már talán a ripacsság határát súrolja, legalábbis nálam, de a karaktere bőven elbírta azt a volumenű kirohanást is. Nicholas Hoult nevét érdemes még kiemelni. Bár nem kapott nagy szerepet, sőt elég egysíkú karakterrel kellett dolgoznia, de a talán kínosabbnak mondható jeleneteket ő is nagyon profin oldotta meg. Jelen világunkban, mikor divat utálni embereket, csak azért mert a saját neméhez vonzódik és dúl a kultúr rasszizmus. Fontos, hogy megjelenjenek ilyen filmek és még fontosabb, hogy tudomást vegyünk és beszéljünk róluk, támogassuk őket. Ugyanis ebben az alkotásban nincs semmi túl romantizálva, nincs semmi elferdítve, egy jelenet sincs, ami a polgárpukkasztásra menne. Minden teljesen úgy történik, mint egy romantikus drámában történne, csak itt két férfi kapcsolatáról van szó. A színészek is tudatában vannak ezzel, sőt biztos vagyok benne, hogy a jelentőségét átérezve vállalták a szerepeket. Egy remek történetről van szó, szerintem, ha egy nő és férfi kapcsolatáról és az egyik fél gyászáról szólna az alkotás, jóval több elismerést kaphatott volna.
Egy elgondolkodtató, napjainkban releváns témával foglalkozó bonbonra vágysz? Ne habozz, ezt a falatot válaszd! De akkor is próbálkozz meg vele, ha vannak fenntartásaid a homoszexualitással, de azért érdekel a másik fél véleménye is.
Dávid voltam, holnap újra jelentkezem. Sziasztok!