Rush (Hajsza a győzelemért)
Sziasztok!
Ma a Forma-1 világába teszünk egy kis kitérőt, ha utálod a technikai sportokat, akkor se szállj ki, mert ezt a filmet látnod kell. Öveket becsatolni, menteközben nem kihajolni, egy száguldó bonbon következik.
1976-ban a Forma-1 éppen az egyik aranykorát élte, két zseniális pilóta rivalizálásáról szólt az egész szezon. Ezt a drámában és fordulatokban gazdag évét követhetjük végig a száguldó cirkusznak. Niki Lauda (Daniel Brühl) és James Hunt (Chris Hemsworth) szemszögéből.
Ron Howard legjobb rendezői alkotása és Peter Morgan legjobb írásából készült el ez a remek alkotás. A főszereplő párosból Chris Hemsworth-nek volt könnyebb dolga. Egy mindenre magasról tevő, laza, de kifejezetten bunkó partyarcot kellett hoznia, aki nem mellesleg az F1 egyik legendás pilótája is. Nincs semmi baj a színészi teljesítményével, de nem is felejthetetlen. Úgy általában ezt tudom elképzelni róla, egy korrekt karakter színész, aki nem fog elvinni a hátán egy egész estés mozifilmet. Remélem hallod Blackhat, nem való neki a főszerep, hacsak nem egy skandináv istent kell eljátszania. Daniel Brühl viszont pazar alakítást nyújt. A spanyol tehetségre jóval több figyelmet kéne szánni az álomgyárban. Drámai rétegelt karaktereket húz ki a farzsebéből és félálomban viszi fel őket a vászonra. Az itteni alakítására legalább egy Oscar jelölést kellett volna adni. Peter Morgan remek munkát végzett, a két szereplő közül egyik se jó vagy rossz, tehát ki kellett őket egyensúlyozni. Az író sikeresen vette az akadályt és a film közben legalább ötször változtat az ember oldalt a két pilóta között. Hol az angol playboy, hol az osztrák fegyelmezet zseni tesz egy megjegyzést, vagy húz egy olyat, amitől elpártolsz a másik oldalra. A két karakter között szinte semmi közös nincsen, még a száguldás szeretetét se lehetne mondani feltétlenül. Lauda tesz egy olyan megjegyzést, ami miatt feltételezhető, hogy nem is igazán szeretett versenyezni. Nézzétek meg, tudni fogjátok melyik az a mondat. Szóval semmi közöset nem talál az ember kivéve egyet, mindketten le akarják a másikat győzni. Zsigeri utálat van a két versenyző között, ami nem is igazán változik, de motiválják egymást, hogy jobbak legyenek. Olivia Wilde és Alexandra Maria Lara is kapott szerepet a filmben, mint a két pilóta barátnője/felesége, de azon kívül, hogy ott vannak, sokat nem tesznek hozzá az alkotáshoz. Ez nem az ő hibájuk, a 123 perces játékidőbe nem fért bele, hogy több figyelmet fordítsanak a háttérben húzódó szerelmi szálakra. Natalie Dormer pedig azért került be a filmbe. hogy egy másfél perces jelenettel mindent megtudjunk Hemsworth alap karakteréről. Ki kell emelnem az operatőri munkát illetve a vágást, ugyanis BAFTA-díj lett a vágáson dolgozó emberek elismerése. Gyönyörű felvételek készültek, a versenyek közbeni sebességet nagyon jól átadja a film. Összességében egy remek alkotás a rivalizálásról, az élsportról és két ember kialakuló brománcáról.
A forma-1 szerelmeseinek kötelező falat, ha nem szereted a száguldó cirkuszt, akkor se dobd el, van mit nézni a száguldáson kívül is. Nem tudom, hogy ki az, akinek ezt a remekművet ki kellene hagynia, csak ülj le és nézd meg.
Dávid voltam, holnap egy lassabb és több dobbal tálalt bonbonnal jelentkezem. Sziasztok!